Czy sny coś znaczą? Nauka o znaczeniu snów

Przez wieki ludzie zastanawiali się, co tak naprawdę oznaczają ich sny. Wczesne cywilizacje wierzyły, że sny były sposobem, w jaki bogowie komunikowali się z ludźmi. Grecy i Rzymianie wierzyli, że sny mogą przepowiadać przyszłość.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych teorii na temat znaczenia snów i ich interpretacji. Sny zdarzają się podczas snu REM i są intensywne, ponieważ mózg jest nadal bardzo aktywny.

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego śnimy. Najbardziej popularne teorie mówią, że sny pomagają nam tworzyć wspomnienia, rozwiązywać problemy i przetwarzać ideały zarówno o nas samych, jak i o świecie. Neurobiolodzy odkryli, że sny pomagają w przetwarzaniu informacji i regulacji nastroju. Więcej wiadomo o tym, że sny wpływają na nas fizycznie niż psychicznie.

W tym artykule zbadamy różne teorie stojące za znaczeniem snów i dowiemy się, jak je interpretować.

Czy nasze sny coś znaczą?

Wielu psychologów i ekspertów teoretyzowało, że sny mają głębsze znaczenie. Była to długa debata z wieloma światowymi myślicielami zastanawiającymi się nad znaczeniem snów i dlaczego je mamy.

Alan Eiser, psycholog i wykładowca kliniczny na University of Michigan Medical School w Ann Arbor, twierdzi, że sny mogą być "bardzo znaczące", ponieważ "dotyczą rodzaju osobistych konfliktów i emocjonalnych zmagań, których ludzie doświadczają w swoim codziennym życiu".

Ale nie każdy sen ma znaczenie, podobnie jak nie każda myśl na jawie ma znaczenie. Powodem, dla którego wiele osób wierzy, że sny mają znaczenie, jest to, że kiedy śpimy, uzyskujemy dostęp do części mózgu zaangażowanych w rozumienie lub generowanie metafor. Czasami może być konieczne uzyskanie dostępu do tej części mózgu, aby zrozumieć, co dzieje się na jawie.

Teorie snów Junga i Freuda

Zygmunt Freud

Chociaż psychoanaliza snów stała się popularna dopiero w ubiegłym wieku lub dwóch, ludzie badali sny znacznie dłużej. Arystoteles pisał o snach już w 325 r. p.n.e. Zygmunt Freud cytował Arystotelesa w swojej pracy z 1899 r. "The Interpretation of Dreams", jako pierwszego, który uznał, że sny "nie wynikają z nadprzyrodzonych przejawów, ale są zgodne z prawami ludzkiego ducha".definiuje sny jako "aktywność umysłową śpiącego, o ile śpi".

Psycholog Freud wierzył, że sny upraszczają, organizują lub maskują nasze stłumione i nieświadome pragnienia. Freud uważał sny za "królewską drogę do nieświadomości". Nasze mózgi używają różnych symboli i obrazów, aby pomóc nam zrozumieć nasze uczucia. Nie był jedynym myślicielem, który wierzył, że to, co widzimy w naszych snach, ma więcej znaczeń, niż nam się wydaje.

Według Freuda, sny są obrazem pragnienia lub impulsu, który został stłumiony. Nasz mózg tłumi pewne rzeczy, ale myśli te są stonowane lub zniekształcone, a zadaniem psychoanalityka lub eksperta jest odkrycie prawdziwego znaczenia. Dlatego Freud badał sny jako bramę do zrozumienia nieświadomego ludzkiego umysłu.

Carl Jung również uważał, że sny mają znaczenie. Jung wierzył, że wzorce, które regularnie pojawiają się w naszych snach, mogą pomóc wyjaśnić codzienne zdarzenia i zrównoważyć aspekty naszego życia, których możemy nawet nie być świadomi. Jung odnosił się do snów jako psychologicznej kompensacji. Szwajcarski psychiatra i psychoanalityk uważał, że sny są zdrowe, ponieważ pomagają połączyć świadomość i świadomość.nieprzytomny.

Zarówno Jung, jak i Freud zgodzili się, że śnienie jest produktem nieświadomych sił w nas. Obaj szanowani myśliciele zgodzili się, że sny są cennymi zasobami w leczeniu ludzi z ich chorób psychicznych. Obaj, korzystając z zaawansowanej neuronauki w swoich czasach, wierzyli, że śnienie daje ludziom lepszą wiedzę o ich umysłach i ciałach.

Najbardziej fundamentalną różnicą między teoriami snów Freuda i Junga było to, że Jung wolał patrzeć w przyszłość. Carl Jung teoretyzował, że sny oznaczają przyszły rozwój życia, a nie pomagają zrozumieć przeszłość.

Jednak najsilniejsza krytyka teorii snów, zwłaszcza Freuda, koncentruje się na pomysłach, że sny są spełnieniem życzeń. Zamiast być bramą do nieświadomości, Aserinsky i Kleitman (1953) wierzyli, że ponieważ sny zwykle zdarzają się podczas szybkiego ruchu gałek ocznych (REM), sny są dziwaczne, nie z powodu skomplikowanego mechanizmu maskowania ukrywającego ich prawdziwe znaczenie, ale bardziejpo prostu z powodu aktywności pnia mózgu,

Hipoteza aktywacji-syntezy

Hipoteza aktywacji-syntezy to neurobiologiczna teoria snów, zaproponowana po raz pierwszy przez psychiatrów z Uniwersytetu Harvarda, Johna Allana Hobsona i Roberta McCarleya w 1977 r., która sugeruje, że sny powstają, gdy aktywność neuronów zmienia się i aktywuje podczas snu REM.

Oznacza to, że ciało i mózg cyklicznie przechodzą przez dzień i noc, a substancje chemiczne, które aktywują nerwy pnia mózgu, zmieniają się. Gdy się zmieniają, wyzwalają aktywność mózgu, która aktywuje wspomnienia. To dlatego w snach wspomnienia i ukryte myśli wychodzą na powierzchnię.

Sen pomaga mózgowi wykonywać szereg czynności, których nie może wykonywać na jawie, w tym oczyszczanie mózgu, przetwarzanie zdarzeń i konsolidację emocji. Teoria aktywacji-syntezy sugeruje, że to właśnie ten fizjologiczny proces powoduje sny.

Teoria snów Rosalind Cartwright

Rosalind Cartwright

Psycholog i badaczka snów Rosalind Cartwright również wierzyła, że nasze sny są związane z ważnymi wydarzeniami życiowymi i doświadczeniami emocjonalnymi. Pomagają nam przetwarzać emocje życia i tworzyć wspomnienia.

W The Twenty-Four Hour Mind pisze, że "...sen jest wbudowanym lekarzem, a sny wewnętrznym psychoterapeutą; że dobry sen odpoczywa i przywraca nasze zmęczone ciała, a dobre sny łagodzą nasze emocjonalne reakcje na nowe doświadczenia".

Uznała, że emocjonalna funkcja zarówno snu REM, jak i marzeń sennych odbywa się na kilku różnych poziomach. W krótkim okresie sny mogą pomóc poprawić twój nastrój w ciągu nocy. W dłuższej perspektywie sny mogą pomóc ci dostosować się do trudnych emocjonalnie sytuacji. Według wieloletnich badań sny powinny być postrzegane jako okno na twoją wewnętrzną dynamikę.

Postrzegała sny jako twórcze produkty, które zarówno odzwierciedlają aktywność powtarzających się działań, jak i działają jako filtr dla bieżących doświadczeń. Według jej własnych słów, wyobrażenia senne powstają "poprzez rozpoznawanie wzorców między bieżącym emocjonalnie cenionym doświadczeniem pasującym do skondensowanej reprezentacji podobnie stonowanych wspomnień. Sieci tych stają się naszym znajomym stylem myślenia, który nadaje naszemu zachowaniuciągłość i spójne poczucie tego, kim jesteśmy".

Według Cartwright, równowaga emocjonalna jest osiągana podczas snu, ponieważ przetwarzasz wydarzenia, odnosząc niedawne wspomnienia do wspomnień z przeszłości. Proces ten będzie się pogłębiał z każdym kolejnym cyklem REM, co może wyjaśniać, dlaczego nasze sny stają się coraz bardziej dziwaczne w ciągu nocy.

Teoria symulacji zagrożeń

Inną teorią jest teoria symulacji zagrożeń, która opisuje, że sny dają nam szansę na ćwiczenie identyfikowania, unikania i radzenia sobie z zagrożeniami. Sny zasadniczo dają nam szansę zmierzenia się z naszymi lękami i odgrywania scenariuszy zagrożeń w bezpiecznej przestrzeni. Jest to pozytywne zjawisko, które może zwiększyć szansę na reprodukcję i przetrwanie.

Badania z 2005 roku wykazały, że dzieci, które żyją w zagrażającym środowisku, mają bardziej aktywne sny. Inne badania wykazały, że zagrażające wydarzenia i agresywne zachowania są częstym czynnikiem w snach na całym świecie. A w tych snach osoba, która je ma, jest zwykle celem zagrożenia.

Krytycy teorii stymulacji zagrożenia zauważyli, że treść zagrożenia może być jedynie wynikiem selektywnej pamięci dla emocjonalnie naładowanych obrazów, a sny wydają się bardziej realistyczne i zagrażające niż rzeczywiste scenariusze. Innym powodem, dla którego krytycy kwestionują tę teorię, jest to, że zaburzony sen nie powinien być uważany za korzystny, ponieważ sen jest niezwykle ważny dla naszego fizycznego i psychicznego życia.dobre samopoczucie.

Jak odkrywać własne marzenia

Czy jesteś gotowy, aby zagłębić się w swoje sny? Istnieje kilka metod, które pomogą Ci lepiej poznać swoje sny i zawarte w nich wiadomości. Najważniejszą rzeczą jest dobry sen.

Sny pojawiają się bardziej naturalnie, gdy masz wystarczającą ilość snu. Zalecamy od 7 do 9 godzin snu, aby uzyskać wystarczającą ilość snu REM, jeśli chcesz poprawić pamięć snów.

Gdy obudzisz się ze snu, nie rzucaj się od razu do dziennika. Zamiast tego połóż się na chwilę nieruchomo i spokojnie przeanalizuj to, co się wydarzyło. Pozwól scenom się rozwinąć i otwórz swoje uczucia i zmysły, abyś mógł w pełni zrozumieć swoje doświadczenie. Zwróć uwagę na drobne szczegóły, ponieważ mogą wydawać się nieistotne, ale mają ogromny wpływ na znaczenie twojego snu.

Gdy już przejdziesz przez sen, powinieneś wziąć notatnik i zapisać wszystko, co pamiętasz. Podczas pisania możesz przypomnieć sobie więcej szczegółów, które pomogą ukształtować narrację snu. Pamiętaj, aby zapisywać wszystko, nawet jeśli jest to w połowie uformowane lub wydaje się drobiazgiem.

Rzeczy do zapamiętania, których normalnie nie zapisujesz, obejmują kolory i dźwięki, osoby we śnie, wszystko, co zostało powiedziane, budynki, jak się czułeś i wszelkie przedmioty, które pamiętasz.

Czym są zwykłe sny?

Czy kiedykolwiek śniło Ci się, że spadasz i szarpnąłeś się lub śniło Ci się, że spóźniasz się na coś ważnego w życiu? Nie jesteś jedyny. Istnieje wiele typowych snów, które większość z nas miała w pewnym momencie swojego życia.

Inne częste sny obejmują bycie ściganym, latanie, spotkanie z kimś, kto zmarł, bycie nagim przed tłumem lub sny o niewłaściwych stosunkach seksualnych z kimś, kto nie jest twoim partnerem seksualnym.

Te obawy są powszechne, ponieważ jako ludzie mamy wiele wspólnych myśli, obaw i wzorców zachowań. Spóźnienie się i przegapienie czegoś ważnego, takiego jak lot, rozmowa kwalifikacyjna lub egzamin, jest powszechnym lękiem, który towarzyszy nam przez całe życie.

Miewanie snów, w których pojawiasz się nagi lub zawstydzony przed dużą grupą ludzi, jest często związane z lękiem społecznym lub martwieniem się o to, jak inni cię postrzegają. Jest to również coś, czego obawia się wiele osób.

Czytaj więcej: Sen w śnie: scenariusz, znaczenie i interpretacja

Słowa końcowe

Nie każdy zgodzi się, że sny mają znaczenie. Niektórzy mogą się z tym nie zgodzić i tworzyć własne interpretacje snów lub po prostu wierzyć, że są to przypadkowe myśli, które masz podczas snu. Niezależnie od tego, czy zgadzasz się z interpretacją snów, czy nie, sny są fantastycznym sposobem na wzięcie udziału w autorefleksji i przyjrzenie się sobie.

Przewiń do góry